3ds Max Maxscript Kitabının Yazarı M. Yasin ÖZSAĞLAM İle Söyleşi…

3ds Maxscript kitabının tanıtımını buradaki sayfamızda yapmıştık. Bu eşsiz kaynağın yazarı M. Yasin ÖZSAĞLAM Hocamızlada bir söyleşi yapmak istedik ve  faydalı olabileceği düşüncesiyle yayınlıyoruz.

Maxscript’i merak edenlere ve yeni başlayacak olanlara yol gösterici bir mahiyette olması açısından sorularımız da o yönde oldu. Bize vakit ayırdığı için Sayın M. Yasin ÖZSAĞLAM’a teşekkür ediyor ve saygılar sunuyoruz.

M. Yasin ÖZSAĞLAM ve 3ds Maxscript Kitabı

Maxi3D.NET Merhabalar Hocam, öncelikle Maxscript kitabının ortaya çıkışı ile söyleşimize başlayalım. Maxscript kitabı ne kadar sürede tamamlandı ve bu çalışma içinde olmanızı sağlayan sebep neydi?
M. Yasin ÖZSAĞLAM Maxscript kitabı yaklaşık olarak, 10 aylık yoğun bir çalışma neticesinde tamamlandı. Öğrencilerimizden gelen istekler üzerine, ilk önce ders notu olarak düşündüğüm çalışma notlarını kitap haline getirmeye başladım. Ülkemizde bu alanda daha önce bir çalışma yapılmamış olması ve Türkçe kaynak sıkıntısı olması da çalışmalarımı hızlandırmama neden oldu.
***********
Maxi3D.NET Evet, Maxscript sitemiz de dahil Türkçe içerikli grafik sitelerinde çok az bilinen ve konuşulan bir konu…3ds Max kullanmasını bilmeyen birisi Maxscript öğrenip sahneyi kullanmadan kodlarla çizimlerini yapabilir mi? Bu soruyu birde şu açıdan sormak istiyoruz, Maxscript öncesi bilinmesi gerekenler nedir?
M. Yasin ÖZSAĞLAM 3ds Max’e Maxscript ile kod yazarak başlamak tabi ki mantıklı değildir. Maxscript öğrenmek isteyen birisinin Max ile ilgili temel bilgileri bilmesi gerekir. Öğrenecek kişinin, geometry sınıfı, shape sınıfı, ışık kullanımı, kamera kullanımı, kaplama, temel animasyon, mesh veya poly modelleme konularında orta seviyede bilgisi olması Maxscripti daha hızlı kavramasını sağlayacaktır.
***********
Maxi3D.NET Yanıtınızdan Maxscript’in bazı temellere sahip olmadan öğrenilemeyeceğini anlıyoruz. Maxscript, zor ve karışık bir programlama dili midir? Sıkı bir çalışma temposu içinde tahmini olarak öğrenilebilme süresi nedir?
M. Yasin ÖZSAĞLAM Maxscript kesinlikle zor ve karmaşık bir dil değildir. Daha önce herhangi bir programlama dili ile çalışmış birisi kısa zamanda dili kavrayacaktır. Yapısal olarak Basic diline oldukça benzer. Öğrenme süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte eğer öğrenecek kişi daha önce herhangi bir programlama dili ile çalışmış ve 3DS Max’i orta seviyede biliyorsa birkaç ay içinde Maxscript’e hakim olacaktır.
***********
Maxi3D.NET Karmaşık olmadığını kanısına kitabınıza sahip birisi olarak ve bir programcı olarak kesinlikle katılıyorum. Özellikle de kitabınız da da bahsettiğiniz değişkenlerin esnek yapısı ve Maxscript kodlama kısımlarında bir çok sorunu görebilmemiz buna en iyi örneklerden birisi. Bir çok programlama dilinde olan kesin kurallar Maxscript’te tamamıyla kullanıcıya bırakılmış.Öğrenme süreci ve zorluk seviyesinden sonra bize getirisi de önemli bir konu. Biraz da Maxscript’in avantajlarından bahsedebilir misiniz?
M. Yasin ÖZSAĞLAM Maxscript başta plugin oluşturmak üzere, animasyon, simülasyon ve bilimsel çalışmalarda kullanılabilir. Örnek olarak bir eğik atış simulasyonunu normal yollarla anime etmek oldukça zordur ama Maxscript kullanarak gerekli formülleri hesaplatıp atışı kolaylıkla simule edebilirsiniz. Bir cismin kaplama kalitesini kameranın uzaklığına göre ayarlayabilirsiniz. Bir piramidin inşası veya bir binanın tuğlalardan oluşması yine script kullanılarak çok kolay olacaktır. Ayrıca kullanıcı görsel ara yüz tasarlayarak kendi pluginleri ve araçlarını da geliştirebilir.Oyun haritaları geliştirmede, terrain(arazi) tasarımında kullanılabilir.
***********
Maxi3D.NET Bu derece kolaylık sağlayan ve artıları olan bir yöntem olduğunu okuyunca, gerçekten herkes bu dili öğrenmek isteyecektir. Bahsettiğiniz çok sayıda objeler oluşturma konusunda ki kolaylıkları aklımıza animasyonla ilgili konuları getiriyor. Animasyon konusu bu sektörde en az bilinen ve 3d grafik konusunun en karmaşık olan kısmı. Maxscript bu anlamda bize avantaj sağlıyor mu?
M. Yasin ÖZSAĞLAM Maxcript animasyonda oldukça etkili bir şekilde kullanılabilir. Bir nesnenin sahnede hangi frame de hangi pozisyonda olacağını matematiksel olarak hesaplatabilirsiniz. Bir kameranın pozisyonu matematiksel bir fonksiyona bağlayabilirsiniz. Bunun dışında bilimsel konularda yapılacak animasyon çalışmalarında da kullanılabilir.
***********
Maxi3D.NET Ülkemizde tasarımcılık daha doğru bir ifade ile “üç boyutlu tasarım” tam olarak biliniyor mu ve bu tasarım sürecinde Maxscript’in üstün özelliklerinden yararlanılabiliyor mu?
M. Yasin ÖZSAĞLAM Ülkemizde 3 boyutlu tasarımcılık konusu yeni gelişmeye başlayan bir alan. Çok iyi tasarımlar yapan grafikerlerimiz mevcut, genç bir nüfusa sahip olduğumuz için de bu alanda hızlı bir gelişme gösterdiğimize inanıyorum. Maxscript ülkemizde çok yaygın kullanılmıyor bununda çeşitli nedenleri mevcut. Tasarımla ilgilenen insanlar program yazmak istemiyor veya istese de Türkçe kaynak sıkıntısı yüzünden Maxscript’i kullanmak istemiyor. Maxscript kitabının bu konuyla ilgilenen insanlara yardımcı olacağını ümit ediyorum.
***********
Maxi3D.NET 3ds Max yada 3d grafik konusunda başka çalışmalarınız olacak mı ?
M. Yasin ÖZSAĞLAM 3ds Max ile ilgili geniş kapsamlı bir kitap çalışması yapmayı hedefliyorum. Kitap da tasarım ve animasyon konularına ağırlık vermeye çalışacağım inşallah. Bir de 3 boyutlu bilgisayar grafiklerinin matematiksel temelini DirectX ve OpenGL ile anlatan bir çalışma yapmak istiyorum.
***********
Maxi3D.NET Bu çalışmalarınızı da sabırsızlıkla bekliyoruz. DirectX ve OpenGL alanında da yine bir ilke imza atmış olacaksınız çünkü bu konuda da kaynak sıkıntısı çok fazla. Özellikle oyun yapımıyla ilgilenenlerin çok ilgisini çekecektir.Hocam son olarak görüş ve önerilerinizi almak isteriz.
M. Yasin ÖZSAĞLAM 3ds Max ile çalışan arkadaşlarımızın, bu işin yazılım kısmı olan Maxscript’e de göz atmalarını tavsiye ediyorum. Bu sayede kendi araçlarını, pluginlerini geliştirebilirler ve çalışma sürelerini kısaltabilirler. Herkese iyi çalışmalar diliyorum.
***********
Maxi3D.NET Bize vakit ayırdığınız için üyelerimiz ve sitemiz adına çok teşekkür ederiz. Sitemize vereceğiniz destek sözü için de ayrıca şükranlarımızı sunuyoruz.Başarılarınızın devamı dileğiyle…
  • Tarih : 15 Mayıs 2010 - 19:34 |
    eSmiNa
    Üye